Нестор Літописець


Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Нестор Літописець
Nestor 03.jpg
Реконструкція за черепом С. О. Нікітіна
Ім'я при народженніневідомо
Народився1056
Київ
Помер1114
Києво-Печерська лавра
ПохованняКиєво-Печерська лавра
ПідданствоРусь
Діяльністьлітописець
Відомий завдякиавтор Повісті врем'яних літ
Знання мовдавньоруська
Magnum opusПовість временних літ
Конфесіяправослав'я

Не́стор Літопи́сець (близько 1056Київ — близько 1114Київ) — київський літописець та письменник-агіограф. З 1073 чернець Києво-Печерського монастиря. Автор «Житій святих князів Бориса і Гліба й Феодосія Печерського». Вважається упорядником (за іншою версією автором) «Повісті минулих літ». Помер і похований у Києво-Печерській лаврі[1].

У церковному календарі день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця припадає на 9 листопада. Цього дня в Україні, починаючи з 1997, відзначають День української писемності та мови.

Нестор Літописець, В. Васнецов, 1919 р., (Володимирський собор, Київ)

Народився не раніше, ніж 1056 року. Після смерті Феодосія прийшов до монастиря, ігуменом якого був Стефан, що прийняв Нестора, постриг його (1074—1075) й вивів на диякона. Нестор славив і возвеличував Бога «в тілі своїм і в душі своїй». З роками чесноти його зростали, але ченцеві хотілося звільнитися тілесної плоті і досягти абсолютної духовності, аби стати істинним достойником Божим.

Справою життя Нестора стала книжна справа, складання літописів. «Велика буває користь від учення книжного, — говорив він, — книги наказують і вчать нас шляху до розкаяння, бо від книжних слів набираємося мудрості й стриманості… Той, хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами». Преподобний Нестор мав знання з історії, літератури, грецької мови та богослов'я. Окрім богословських знань, мав виняткові здібності до історії та літератури, досконало володів грецькою мовою. Збереглися його життєписи святих князів Бориса і Гліба, преподобного Феодосія, перших преподобних Печерських.

Найвизначніший твір Нестора Літописця — «Повість врем'яних (минулих) літ». Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань. Нестор-літописець у 1107 р. вирушає до Володимир-Волинського та у Зимненський і Святогірський монастирі на пошуки першоджерел. Унаслідок чого Волинський літопис було включено до «Повісті врем'яних літ» майже в повному обсязі.

«Повість врем'яних літ» було завершено близько 1113 року.

Помер преподобний Нестор-літописець близько 1114 року. Житіє Нестора вперше з'явилося у друкованому Києво-Печерському патерику від 1661.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Екологічна катастрофа: головні загрози

Всеволод Нестайко